به سایر گیمرها ملحق شو و شبکه گیمینگ خودت رو بساز!

کاربر گرامی با ساخت اکانت در موباجیم می‌توانید از امکانات و جوایز بیشتری بهره‌مند شوید.

ثبت نام
×
موباجیم، شبکه اجتماعی گیمرها

با نصب اپلیکیشن موباجیم خفن‌ترین گیمرهای ایران رو بشناس و کلی دوست گیمر پیدا کن.

معرفی سبک استراتژی در بازی ها

۰ نظر    ۱۱۴۷ بازدید
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
معرفی سبک استراتژی در بازی ها

⚔بازی های استراتژیک به گونه ای از بازی ها گفته میشود که موفقیت در بازی به هوش، سرعت عمل و تصمیمات بازیکن در برابر یک یا چند بازیکن دیگر بستگی دارد و پیروزی با فکر بازیکن به دست می آید و همچنین شانس در این بازی ها نقش چندانی ندارد. زاویه دوربین و دید بازیکن از بالاست و قسمتی از محیط کل بازی در دید بازیکن میباشد. در کنار دستورات جنگی، قدرت مدیریت منابع توسط بازیکن هم در این بازی ها بسیار مهم است.

این بازی ها در دو مدل Turn-based(انجام دستورات به صورت نوبتی) و Real-time(انجام دستورات به صورت همزمان) ساخته میشوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.
 ⛏طراحی بازی: 


💣یونیت ها و درگیری ها:

درگیری در این بازی ها میتواند بین دو یا چند فرد یا گروه که به آن ها Unit(یونیت) میگویند، اتفاق بیفتد. در هر بازی چند گونه متفاوت یونیت برای هر تیم وجود دارند که هرکدام قابلیت و ویژگی های خاص خود را دارند که این ویژگی ها شامل سرعت، خون، قدرت ضربه زدن و ... است و هرکدام برای هدف خاصی استفاده میشوند. ساخت و ساز، جابجایی منابع و از همه مهم تر جنگیدن از کاربرد های این بازیکنان است. در اکثر بازی ها تعداد این یونیت ها ثابت نیست و میتوانند کشته شده و یا در ساختمان یا مکان های خاصی دوباره ساخته شوند. بازیکن با دستور به این یونیت ها بازی را به جریان می اندازد که دستور میتواند شامل حرکت، حمله، نگهبانی و یا انجام عمل خاصی شود و در این سبک بازی ها معمولا یونیت هایی وجود دارند که ساخت آن ها مشکل تر از سایر یونیت هاست ولی از قدرت بیشتری نیز برخوردارند.

بازیسازان در جهت اینکه بازیکن حس واقعی تری از بازی داشته باشد تلاش میکنند امکان انجام تاکتیک های نظامی که در جنگ های قدیمی استفاده میشده، مانند حلقه زدن دور دشمن، گمراه کردن یا محاصره را برای بازیکن فراهم سازند.

اگرچه جنگ و جدال محور اصلی بازی های استراتژی است، ولی نوع دیگری از این بازی ها مانند Civilization وجود دارد که اساس خود را بر کنترل یک تمدن میگذارند. در این بازی ها کنترل جمیعت، کنترل اجتماع، اقتصاد و رفع نیاز های یک جامعه اصلی ترین چالش های بازیکن به حساب می آید.
 💣اقتصاد، کنترل منابع و پیشرفت:

در بازی های استراتژی بازی سازان چالش های مدیریت ساخت و ساز، کنترل جمعیت و مدیریت منابع را چاشنی بازی های خود میکنند. به طوری که بازیکن برای مدیریت بهتر منابع خود و افزایش بهره وری آن باید آن ها را ذخیره کند تا بتواند در زمان مناسب تری از آن ها استفاده کند. منابع در جهت تولید یونیت و ارتقاء قدرت آن ها و فعال سازی یونیت های جدید، ساخت و ساز، و یا افزایش بهره وری منابع استفاده میشوند.
 


💣نقشه و اکتشاف در بازی استراتژی:

نمایش محیط در بازی های استراتژی از بالا و به صورتیست که تنها قسمتی از محیط کل قابل مشاهده باشد ولی جای دوربین را خود بازیکن میتواند تعیین کند. در بازی های قدیمی بازی تنها از یک زاویه قابل دنبال کردن بود ولی با حضور کارت های گرافیک 3 بعدی امروزی، بازیکن میتواند بازی را از زوایای مختلف ببیند و تعداد بازی های استراتژیکی که به صورت اول شخص باشد، بسیار کم است.

کشف مناطق مختلف در بازی های استراتژی نقشی اساسی در بازی دارد. در ابتدا قسمت هایی از نقشه برای بازیکن نامشخص است به طوری که بازیکن نمیتواند از جزئیات زمین در آن مناطق باخبر شود. در صورتی که یک یونیت بازیکن در آنجا حضور پیدا کند، این نقشه مشخص خواهد شد و اگر هیچ یونیتی در آنجا نباشد، نقشه مبهم میشود به این معنا که بازیکن از اتفاقاتی که در آن قسمت می افتد، بی خبر میماند. این تاریکی های نقشه که به Fog of War یا مِه جنگی معروف است، در بازی های MOBA نقش بسیار مهمی ایفا میکند.
 


💣تفاوت بین بازی های نوبتی و همزمان:

بازی های نوبتی به بازی هایی گفته میشود که هر کدام از رقیبان زمانی برای دستور دادن و اجرای نقشه هایشان دارند و این در حالیست که دیگر رقیبان در این مدت دستوری نمیتوانند صادر کنند و فقط کار های دیگر رقیبان خود را می‌توانند ببینند و باید منتظر رسیدن نوبت خود باشند. در صورتی که در بازی های همزمان تمام رقیبان در حال صدور دستور و اجرای بازی هستند. تحقیقات نشان داده است که بازیکنان و گیمر ها تمایل بیشتری به بازی های همزمان دارند زیرا سرعت عمل بالایی که این بازی ها نیاز دارد، هیجان بیشتری را به بازیکن منتقل میکنند ولی هوش مصنوعی که در این بازی ها اجرا میشود، بدلیل عدم وجود زمان کافی برای محاسبات، نتیجه ی ضعیف تری نسبت به بازی های نوبتی ارائه می دهند.
 


💣فضای بازی های استراتژی:

بازی های استراتژی درفضا های مختلفی اتفاق می افتند. از دوران پیش از انسان ها گرفته تا انسان های اولیه، دوران معاصر و حتی  زمان آینده نیز در این بازی های زیاد دیده میشود. بعضی بازی ها فضای افسانه ای و تخیلی دارند و بعضی دیگر روایت بعضی جنگ ها تاریخی را انجام میدهند.
 
💣تعداد پلیر ها در بازی های استراتژی:

بازی های استراتژی میتواند بصورت تک نفره یا چند نفره انجام شود که در بعضی بازی ها تعداد بازیکنان بسیار زیاد میشود. در بخش تک نفره بازیکن یک سری مراحل بازی را در غالب داستان بازی و در برابر هوش مصنوعی انجام می دهد. در بخش چند نفره، چند بازیکن به صورت انفرادی یا تیمی در برابر هم قرار میگیرند و با هم به رقابت میپردازند و در بعضی از بازی ها نیز تعداد بازیکن ها بسیار بالاست به طوری که بازیکن معمولا در این بازی ها برای گسترش قلمرو و قدرت بیشتر خود مبارزه میکند که Clash of Clans یکی از معروف ترین این بازی هاست.

 

👑تاریخچه ی بازی های استراتژی:

تاریخچه ی این بازی ها به قبل از عصر مدرن برمیگردد و بازی های تخته ای مانند شطرنج پدر بازی های استراتژی حساب میشود. بازی Strategic Simulation که در سال 1980 ساخته شد را میتوان اولین بازی کامپیوتری این سبک دانست و با بازی Dune II این سبک در بین مردم محبوب و معروف شد و سری بازی های Total War را نیز موفقترین عنوان بازی های استراتژی یاد میکنند.
 

 

⚔زیر مجموعه ها: 
 

🌀4X:

بازی های 4X به بازی هایی گفته میشود که بازیکن یک فرمانروایی را تحت سلطه ی خود دارد و چالش های پیش روی او 4 عنصر Explore، Expand، Exploit، Exterminate که به معنای اکتشاف، گسترش، بهره برداری و نابودیست، میباشد. بازیکن در این بازی ها نقش یک پادشاه، حاکم یا فردی قدرتمند را بر عهده دارد که باید امپراطوری خود را حفظ و گسترش دهد. Civilization و Total War از عناوین معروف این سبک میباشد. 

🌀Artillery

این سبک از بازی های استراتژی بازی هایی را شامل میشود که معمولا 2 یا 3 بازیکن در آن حضور دارند و با محاسبات و تنظیم یک سری پارامتر ها برای تانک یا تجهیزات نظامی، هدف خود را نابود می کنند که این سبک در اکثر اوقات، از نوع بازی های استراتژی نوبتی هستند. سری بازی های Worms از عناوین معروف این سبک میباشد.


🌀Real-Time Strategy(RTS):

همانطور که قبلا گفته شد، در این سبک از بازی های استراتژی، همزمان تمامی رقیبان در حال انجام بازی هستند و عناصر بازی نیز دستورات را اجرا میکنند. در این سبک بازی ها، سرعت عمل یکی از مهم ترین معیار های برتری بازیکنان بر رقیبانش میباشد چرا که هزاران یونیت، ده ها ساختمان و زمین های بسیاری را باید همزمان کنترل کند. از معروف ترین بازی های این سبک میتوان به سری بازی Command & Conquer که بازی Generals از این سری است و سری Warcraft اشاره کرد.
 
🌀Real-Time Tactics(RTT):

این سبک از بازی که زیر مجموعه ی بازی های RTS هم میتوان به حساب آورد، بر چینش سرباز ها در جنگ و تاکتیک های جنگی تمرکز دارد که بازی Warhammer: Dark Omen یکی از این بازی هاست.


🌀MMORTS:

که مخفف Massive Multiplayer Online Real Time Strategy میباشد، به بازی هایی اشاره دارد که از ترکیب بین Real-time strategy  و یک محیط پویا بوجود میاید که حتی هنگامی که بازیکن آفلاین است، بازی برای دیگر بازیکنان در جریان است.


🌀MOBA:

کلمه ی MOBA مخفف Multiplayer Online Battle Arena است و یک زیر مجموعه از RTS به حساب میاید. در این سبک بازی، هر بازیکن کنترل یک قهرمان در یکی از دو تیم را به عهده میگیرد و هدف هر تیم نابودی ساختمان اصلی تیم حریف است. در این سبک بازی هر بازیکن بین تعدادی قهرمان که هرکدام ویژگی خاصی دارند، حق انتخاب دارد. DOTA و LOL بازی های معروف این سبک به شمار می آیند و بازی Vainglory پرطرفدار ترین بازی MOBA برای موبایل و تبلت ها به حساب می آید.
 
🌀Tower Defense:

یک ژانر ساده است که در آن در هر مرحله تعدادی یونیت در مسیر مشخص حرکت میکنند و بازیکن باید با ساختن برج هایی که به این یونیت ها حمله میکنند، آن ها را از رسیدن به انتهای مسیر باز دارد. مانند بازی Siegecraft Defender


🌀Turn-Based Strategy(TBS):

این سبک بازی ها همانطور که قبلا گفته شده است، به صورت نوبتی بین بازیکنان در حال اجراست و تا وقتی نوبت بازیکن نشده، کاری نمیتواند انجام دهد. از بازی های معروف این سبک میتوان به Civilization و AtWar اشاره کرد. اگرچه تمامی بازی های استراتژی غیر ویدویی، مانند شطرنج یا اتللو نوبتی هستند، ولی بازیکنان علاقه ی بیشتری به بازی های همزمان نشان داده اند که این بازی ها سهم بیشتری از بازار را به نام خود کرده اند.


🌀Turn-Based Tactics:

سبکی از بازی های استراتژی هستند که فضای جنگ و تاکتیک های جنگی را برای بازیکن شبیه سازی میکند و بازی به صورت نوبتی انجام میشود. از بازی های معروف این سبک میتوان به سری بازی های Fire Emblem و Jagged Alliance اشاره کرد.


🌀Wargames:

این بازی زیر مجموعه ی سبک استراتژی میباشد و بازی بر محور جنگ و دستورات بر روی نقشه استوار است. بازی های معروف این سبک Romance of Three Kingdoms و  Nobunaga's Ambition هستند.
 

🌀Farming:

فارمینگ یا همان بازی های کشاورزی نیز زیر مجموعه ی بازی های استراتژی به حساب می آیند. در این بازی بازیکن باید با مدیریت زمین کشاورزی خود، بیشترین محصول ممکن را بدست آورد و از این طریق پول خود را افزایش دهد. Hay Day و FarmVille 2: Country Escape از بازی های معروف این سبک به حساب می آید.

 

 

 


کارتلند